Na žlutý papír...

18. února 2014 v 17:38 | adminka |  K zamyšlení
Tahle báseň bude něco jako uvítání. I když je trochu depresivní. Chtěla bych totiž psát. Takže jsem si začala vést deník a je taky čas na psaní recenzí. Proto tenhle blog. Snad to vyjde. :)
Tahle báseň je z knihy (a taky filmu) The Perks of Being a Wallflower - Ten, kdo stojí v koutě. Hodně mě zasáhla. Ani vlastně nevím proč. Jestli je to tím, jak je pravdivá. Možná. Je na ní krásně vidět realita. Jak je všechno úžasné, když jsme malí, ale jak tak dospíváme, zjišťujeme, že nic vlastně nebylo skutečné.

Na žlutý papír se zelenými linkami napsal báseň, kterou nazval "Chops", protože tak se jmenoval jeho pes a právě o něm ta báseň byla. Učitel ji ocenil jedničkou a zlatou hvězdou a jeho máma ji pověsila na dveře od kuchyně a četla ji všem příbuzným. Téhož roku vzal otec Tracy děti do zoo a v autobuse jim dovolil zpívat. Narodila se mu sestra s malinkými nehtíčky a téměř žádnými vlasy. Táta s mámou se často líbali a děvče od naproti mu poslalo valentýnku podepsanou několika křížky. Musel se zeptat táty, co ty křížky znamenají. Táta ho každý večer ukládal do postele a ani jednou nevynechal.

Na bílý papír s modrými linkami napsal báseň, kterou nazval "Podzim", protože zrovna taková roční doba byla a báseň byla o ní. Učitel ji ocenil jedničkou a požádal ho, aby se vyjadřoval jasněji. A máma ji na dveře od kuchyně nikdy nepověsila, protože byly nově natřené. Od jiných dětí se dozvěděl, že otec Tracy kouří doutníky a nedopalky nechává na lavici a že občas vypálí díru. Téhož roku dostala jeho sestra brýle s tlustými skly a černými obroučkami a děvče od naproti se smálo, když jej pozval, aby se s ním šlo podívat na Santu. Od dětí se dozvěděl, proč se jeho máma s tátou tolik líbají. A táta ho už nechodil večer ukládat do postele a byl naštvaný, když ho o to s brekem prosil.

Na papír vytržený ze sešitu napsal báseň, kterou nazval "Otázka nevinnosti", protože právě na to se chtěl zeptat své dívky a právě o tom ta báseň byla. Učitel ji ocenil jedničkou a zvláštně si ho měřil. Jeho máma ji na dveře od kuchyně nikdy nepověsila, protože jí ji neukázal. Téhož roku otec Tracy zemřel a on zapomněl konec Apoštolského vyznání. A přistihl sestru, jak to dělala s jedním klukem na verandě za domem. Táta s mámou se nelíbali, dokonce spolu ani nemluvili. Děvče od naproti nosilo tolik make-upu, že se často rozkašlal, když jej líbal. Ale stejně jej líbal, protože tak se to přece dělá. A do postele se ukládal sám ve tři ráno, zatímco táta hlasitě chrápal.

Proto na zadní stranu hnědého papírového pytlíku napsal báseň, kterou nazval "Absolutní nula", protože právě o tom ta báseň byla. Sám si ji ocenil jedničkou a pak se řízl do obou zápěstí a báseň pověsil na dveře od koupelny, protože tentokrát měl pocit, že by až do kuchyně nedošel.
© Stephen Chbosky (The Perks of Being a Wallflower)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Daenerys | Web | 19. února 2014 v 15:27 | Reagovat

páni, moc pěkný článek.. slova jsou volená opravdu krásně

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama