Březen 2014

Řbitov zvířátek

16. března 2014 v 19:38 | adminka |  Doporučené
kinggg

Staré indiánské pohřebiště neztratilo svou temnou moc ani po letech a nyní čeká na příležitost. Ta přijde, když se manželé Creedovi se dvěma malými dětmi, synem Cagem a dcerou Ellie, a kocourem Churchem přestěhují do domu v jeho blízkosti.
Frekventovaná cesta hned za plotem, obrovská příchylnost Ellie ke kocourovi a místní starousedlík Jud, jenž zná znepokojivé tajemství, způsobí že události naberou na obrátkách. Louis Creed zakope přejetého kocoura právě na pohřebišti a Church se k překvapení všech po několika dnech vrátí. Je trochu divný a jde z něj strach, ale je to on. A kocourova smrt není v Louisově rodině poslední...
Řbitov zvířátek je román o smrti. O neschopnosti vyrovnat se s odchodem blízkého tvora, o těžkém smíření se s během života, který přináší nejen radost, ale i nekonečný smutek. Kingova bohatá fantazie domýšlí situaci do absurdního konce a výsledkem je román na jedné straně hrůzný a znepokojivý, ale na druhé také působivě melancholický, román jenž nikoho nenechá chladným.

Tuto knihu vřele doporučuji. Už je to delší doba, co jsem ji četla, ale stále na ni vzpomínám.

Tohle je přesně ten případ, kdy vás King vyděsí, neskutečně zaskočí a způsobí vám menší infarkt. Nechápu, jak to dělá. Takových spisovatelů není mnoho.

Nikdy bych nečekala, že to skončí právě tak. Dokonce jsem tomu nevěřila, když jsem ten konec četla. Pořád jsem čekala, kdy začne další kapitola se slovy:,,Probudil se s polštářem promáčeným potem."
Ale to se nestalo.
Kniha určitě stojí za přečtení. Snad se k ní někdy dostanu znovu. :)


Jana Eyrová

8. března 2014 v 10:36 | adminka |  Recenze
Autor: Charlotte Brontë
Překlad: Jarmila Fastrová
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2012
Počet stran: 454

jana e

Příběh osudové lásky je současně i historií citového a myšlenkového osvobození ženy viktoriánského období, zbavené malosti a předsudků. Chovanka ze sirotčince přichází na venkovské panství jako vychovatelka a v domě opředeném nevysvětlitelným tajemstvím, prožije velkou osudovou lásku. Než však prosadí svou svobodnou vůli a právo rozhodnout o vlastním osudu, zažije mnoho utrpení a odříkání. Hrdinčina morální síla, jasný rozum a upřímný cit překonají všechny překážky a dovedou jí po boku milovaného muže ke štěstí.

Jana Eyrová. Myslím, že téměř každý čtenář o toto jméno aspoň jednou zavadil. Kniha mi dlouho ležela v knihovně. Stále se mi do čtení nechtělo. Když jsem však procházela různé články na internetu, narazila jsem na seznam padesáti knih, které bychom měli přečíst, než zemřeme. Některé už jsem četla. Mezi nepřečtenými byla i Jana Eyrová, tak jsem si řekla, že už nastal čas, po ní sáhnout.

Začátkem jsem se prokousávala o něco déle. Janino dětství bylo zajímavé, ale přece jen mi tam něco chybělo. Poté, co Jana získala místo vychovatelky, mě kniha pohtila. Záhadný pan Rochester mě okouzlil, nemohla jsem se od něj odpoutat. Zároveň jsem začínala mít Janu více a více ráda. Její charakter je neobyčejný. Její bezhlavá upřímnost a způsob jejího myšlení mi přirostli k srdci.

Kam se příběh bude ubírat jsem věděla. O knize jsme se bavili ve škole. Přesto se moje emoce měnily rychlostí blesku. Díky tomu také vím, že tato kniha mě jen těžko omrzí. Prožívala jsem s Janou každičkou chvíli. Když se z ní stala žebračka, když se musela rozhodnout mezi láskou a tím, co je správné, když nebyla jiná možnost, než snášet bratrancovo chladné zacházení.

Poslední stránky jsem četla se zrychleným tepem a skoro bez dechu. Nemohla jsem uvěřit jejímu štěstí. Prošla si mnohými překážkami, ale štěstí si ji přece vypátralo. Chudý sirotek, který získal největší bohatství na světě - opravdovou lásku.

Jediné, co zbývá, je podívat se na filmové zpracování. Nečekám, že film bude lepší. To se stává velmi vyjímečně. Jen doufám, že nebudu zklamaná.

Hodnocení: 5/5

Jaroslav Dušek mluví o životě

7. března 2014 v 21:16 | adminka |  K zamyšlení
Kamarád mi poslal toto video. Má to sice dvacet minut, ale stojí to za to. Jaroslav Dušek mě ohromil, srazil mě na kolena.
Je to úžasné. Jeho odpovědi ve mně vyvolaly mnoho emocí. Ten způsob, jakým mluví, a samozřejmě obsah každé odpovědi. Ten pobavený úsměv, když říká, že nemá proč se bát smrti. Že člověk někdy chce být smutný. A že delfíni jsou neskuteční. Vážně to stojí za shlédnutí. :)


Ochutnávka citátů

7. března 2014 v 6:57 | adminka |  K zamyšlení
Ráda objevuji nové citáty. Když si je přočítám, cítím, že nežiji naplno. A mám chuť to změnit. Vyvolávají ve mně vášeň k životu, knihám, lásce, hudbě,...
Tady je malá ochutnávka mých oblíbených citátů.

"Život má mnoho způsobů, jak otestovat lidskou vůli. Buď tím, že se nestane nic, nebo tím, že se stane vše najednou."
- Paulo Coelho

"Čtenář prožije tisíc životů, než zemře. Člověk, jenž nikdy nečte, prožije jen jeden."
- George Raymond Richard Martin

"Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je."
- Jan Werich

"Ti, kdo sní ve dne, poznávají mnohé z toho, co uniká snivcům pouze nočním."
- Edgar Allan Poe

"I zastavené hodiny mají dvakrát denně pravdu. (Zelená míle)"
- Stephen King