Jana Eyrová

8. března 2014 v 10:36 | adminka |  Recenze
Autor: Charlotte Brontë
Překlad: Jarmila Fastrová
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2012
Počet stran: 454

jana e

Příběh osudové lásky je současně i historií citového a myšlenkového osvobození ženy viktoriánského období, zbavené malosti a předsudků. Chovanka ze sirotčince přichází na venkovské panství jako vychovatelka a v domě opředeném nevysvětlitelným tajemstvím, prožije velkou osudovou lásku. Než však prosadí svou svobodnou vůli a právo rozhodnout o vlastním osudu, zažije mnoho utrpení a odříkání. Hrdinčina morální síla, jasný rozum a upřímný cit překonají všechny překážky a dovedou jí po boku milovaného muže ke štěstí.

Jana Eyrová. Myslím, že téměř každý čtenář o toto jméno aspoň jednou zavadil. Kniha mi dlouho ležela v knihovně. Stále se mi do čtení nechtělo. Když jsem však procházela různé články na internetu, narazila jsem na seznam padesáti knih, které bychom měli přečíst, než zemřeme. Některé už jsem četla. Mezi nepřečtenými byla i Jana Eyrová, tak jsem si řekla, že už nastal čas, po ní sáhnout.

Začátkem jsem se prokousávala o něco déle. Janino dětství bylo zajímavé, ale přece jen mi tam něco chybělo. Poté, co Jana získala místo vychovatelky, mě kniha pohtila. Záhadný pan Rochester mě okouzlil, nemohla jsem se od něj odpoutat. Zároveň jsem začínala mít Janu více a více ráda. Její charakter je neobyčejný. Její bezhlavá upřímnost a způsob jejího myšlení mi přirostli k srdci.

Kam se příběh bude ubírat jsem věděla. O knize jsme se bavili ve škole. Přesto se moje emoce měnily rychlostí blesku. Díky tomu také vím, že tato kniha mě jen těžko omrzí. Prožívala jsem s Janou každičkou chvíli. Když se z ní stala žebračka, když se musela rozhodnout mezi láskou a tím, co je správné, když nebyla jiná možnost, než snášet bratrancovo chladné zacházení.

Poslední stránky jsem četla se zrychleným tepem a skoro bez dechu. Nemohla jsem uvěřit jejímu štěstí. Prošla si mnohými překážkami, ale štěstí si ji přece vypátralo. Chudý sirotek, který získal největší bohatství na světě - opravdovou lásku.

Jediné, co zbývá, je podívat se na filmové zpracování. Nečekám, že film bude lepší. To se stává velmi vyjímečně. Jen doufám, že nebudu zklamaná.

Hodnocení: 5/5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 tvoje dobrá přítelkině | 8. března 2014 v 20:02 | Reagovat

Jednou budeš spisovatelka, moc krásně i to napsala !! :-)

2 MaP | 8. března 2014 v 20:21 | Reagovat

opravdu dobrá recenze! asi si knihu přečtu taky :-)moc pěkný blog! piš víc!:-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama