Obraz Doriana Graye

28. května 2014 v 17:12 | adminka |  Recenze
Autor: Oscar Wilde
Překlad: Jaromír A. Máša
Nakladatelství: Dobrovský
Rok vydání: 2013
Počet stran: 188

gray

Příběh s utopickými prvky se odehrává v 19. století v Londýně.
Jediná rozsáhlejší próza Oscara Wilda předvádí na fantastickém příběhu aristokrata, jemuž kouzelná moc propůjčila věčnou krásu a mládí, rozpor mezi morálkou a estetickým prožitkem - zatímco Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho dokonalá podoba na plátně stárne a ohyzdí se podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik nadějných mladíků přivedl do zkázy.

Na knihu jsem se chystala už delší dobu. Proto mi vůbec nevadilo, když nám byla zadána jako další povinná četba. Od Oscara Wilda mám spoustu oblíbených citátů, což mě jen utvrzovalo v tom, že kniha bude skvělá.

Obzvláště se mi na knize líbily filozofické části. Povětšinou z úst lorda Henryho. Dílo nemá ani 200 stran, přitom knihu ale musíte číst pomaleji, abyste vše stihli vstřebat. Alespoň u mě to tak bylo. Často jsem upadala do knižního rozjímání. Určitě to znáte. Čtete, čtete a najednou se proberete, jak zíráte do prázdna a jen si tak uvažujete. Dokázala jsem s nepřítomným pohledem sedět klidně několik minut a přemýšlet o té a té chytré větě.

Obraz Doriana Graye je taková staronová kniha. Je to jedna z těch knih, které se budou číst stále. Wilde občas používá starší prvky - inverze, přechodníky. Ale v celku se to tak skvěle čte, že to ani nezaregistrujete.

V díle je skvěle ukázáno, že krása není všechno. Je pravda, že člověk věří krásným lidem. Jak by mohl být člověk zkaženým, když vypadá tak božsky, že? Zdání však klame. Je to něco jako s knihami. Nemáme soudit knihu podle obalu, ale ten úžasný obal vás někdy tak zaujme, že nejde jinak. Podobně je to i s lidmi.

Zajímalo by mě, jak by to s Dorianem dopadlo, kdyby se nesetkal s lordem Henrym. Byl to právě on, lord Henry, který Dorianovi ukázal jeho krásu. Do té doby to Dorian tak nebral, ale po setkání s lordem Henrym se vše změnilo. Samozřejmě s tím měl také co dělat Basilův obraz, ale bez Henryho slov, by to tak nejspíš nedopadlo.
Moc se mi líbil popis Dorianových myšlenek a vývoje jeho osobnosti.

Obraz Doriana Graye je na seznamu knih, které bychom si měli před smrtí přečíst, takže si mohu odškrnout další exemplář.
Určitě stojí za přečtení.

Hodnocení: 5/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama