To

17. května 2014 v 17:18 | adminka |  Recenze
Autor: Stephen King
Překlad: Gabriel Gössel
Nakladatelství: BETA
Rok vydání: 2009
Počet stran: 1015

To

Příběh o klaunovi Pennywiseovi, který je ztělesněním věčného zla a který zabíjí děti v mainském městečku Derry. Parta kamarádů kolem Billa Denbrougha, říkající si "Smolaři", se mu rozhodne čelit nejen proto, že Billův mladší bratr byl jednou z klaunových obětí. Na podzim 1957 se dávají do boje - Smolaři versus Pennywise - s úmyslem zničit ho. Avšak v roce 1985 je TO znovu zpátky - a tentokrát je Billem a spol. už opravdu rozladěné!

,,Tak co právě čteš?"
,,To."
,,Cože?"
,,No, To."
Podobný dialog probíhal během čtení Toho velmi často. Pokaždé mě to pobavilo. Na knihu jsem se velmi těšila, protože, jak jste si určitě všimli, Kinga obdivuji. Má jednoduše nadpřirozený talent.

Chvíli vám trvá, než se zorientujete, ať už jde o postavy nebo o dobu, ve které se nacházíte. Když už konečně vše pochopíte, začne další část knihy a jste vrženi opět do neznáma. Bylo potřeba pořádně některé úseky číst, abyste se neztratili. To je jedna z věcí, co se mi na knize moc líbily.

Na horory se v televizi vůbec nedívám. Mám potom děsivé představy, když koukám do tmy nebo slyším tajemné zvuky . Říkala jsem si, že v knize to přece tak děsivé být nemůže. U žádné z Kingovek jsem se zatím nijak nebála. Možná jsem byla lehce vyděšená při čtení, ale s zíráním do tmy to nemělo nic společného. Tak To mě opravdu překvapilo. V knize je vše tak perfektně popsané, že se vám každá scéna odehrává před očima, ať chcete nebo ne. Po dočteni jsem se zatím nestřetla s klaunem, ale myslím, že až se to stane, uteču a to hodně rychle. Některé scény jsou opravdu odporné. Nemohla jsem dělat nic jiného, než sedět s vytřeštěnýma očima a číst dál, i když můj mozek přímo žadonil o zavření knihy. Tak velkou moc ta kniha má.

Nebyl by to King, aby v nějaké jeho knize chyběla trocha sexu. Musím říct, že takovou scénu jsem ale nečekala ani od Kinga. Už kvůli tomu by si knihu měl každý přečíst. :D

Celou knihu víte, že všichni ,,Smolaři" prostě nemůžou přežít. Velké dilema nastává, když si máte vybrat, který by vám nejmíň chyběl. Všech sedm dětí, pozdějí dospělích, se velmi liší. Každý úplně jinak vypadá, každý má jiný charakter a každý má jiné problémy. Všechny je milujete. Nakonec si ale stejně vybrat nemůžete.

To pro mě bylo velikou výzvou. Takto rozsáhlou knihu jsem nikdy předtím nečetla a musím říct, že mi to dalo zabrat. Asi v polovině, když se zrovna nic moc nedělo, jsem se zasekla. Ale naštěstí jsem se tomu postavila a knihu otevřela. Byl to skvělý zážitek a také dobrá zkušenost.

Hodnocení: 5/5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 makki | 20. května 2014 v 18:33 | Reagovat

pěkné shrnutí téhle ďábelské knihy s klaunem... :-D asi si to To přečtu :-)

2 michelle | E-mail | 12. července 2014 v 10:40 | Reagovat

Fairies resemble various beings of other mythologies, though even folklore that uses the term fairy offers many definitions. Sometimes the term describes any magical creature, including goblins or gnomes: at other times, the term only describes a specific type of more ethereal creature or sprite.[1]: Various folkloristic traditions refer to them euphemistically, by names such as wee folk, good folk, people of peace, fair folk (Welsh tylwyth teg), etc.http://www.needithosting.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama