Ještě než umřu

4. června 2014 v 20:51 | adminka |  Recenze
Autor: Jenny Downham
Překlad: Kateřina Lipenská
Nakladatelství: Eroika
Rok vydání: 2010
Počet stran: 244


Sedmnáctiletá Tessa má stejné pocity, touhy a plány jako její vrstevníci. Na jejich uskutečnění má ovšem podstatně méně času. Trpí leukémií v pokročilém stadiu a v takovém rozsahu, že není možná žádná další léčba. Tessa se smiřuje s neodvratným osudem svérázným způsobem: sepíše si seznam věcí, které by ještě chtěla stihnout, dokázat, zažít, a pokud jí zdravotní stav dovolí, pustí se bezhlavě do jejich plnění.

Kamarádka za mnou přiběhla a pověděla mi, že se určitě musím podívat na ,,Now is good''. Slíbila jsem a slib jsem také dodržela. Film mne dostal - probrečela jsem snad polovinu. :D Skvělé drama s velmi talentovanou Dakotou Fanning. Myslím, že Tessu nemohli vybrat lépe.

Po shlédnutí dobrého filmu vždy koukám na titulky a čekám na slavné "based on". I tentokrát jsem nebyla zklamaná. Naštěstí pro mě už je většina filmů natočených podle knihy. Jinak to tedy nešlo a knihu jsem si musela koupit.

Dlouho mi ležela v knihovně a usmívala se na mě, nakonec se na ni přece jen dostalo. Musím říct, že mám smíšené pocity. Některé pasáže byly skvěle popsané, lépe jsem tím pochopila film, ale v nějakých částech mi zase přišel lepší film. Není to častý jev, ale přece se to může stát. Neříkám, že je film rozhodně lepší, v knize bylo dost věcí, které ve filmu chyběly, ale kdybych si měla vybrat jen jedno z toho - způsob seznámení s Tessou - vybrala bych si film.

Tessu jsem si moc oblíbila. Líbí se mi, jak si všímá maličkostí a dělá/říká věci, které by nejspíš nikdo jen tak neudělal/neřekl. Jistě za to může vědomí blízké smrti, přesto je to kouzelné. A Adam. Ten je snad nejkouzelnější. I když věděl, že to bude ohromně těžké a bude to moc bolet, šel do toho. Tak moc miloval. Správňák.

Nejsem si jistá, jestli se ke knize někdy vrátím. Za to k filmu určitě. :)

Hodnocení: 4/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sima | Web | 4. června 2014 v 21:39 | Reagovat

Aj ja som čítala tuto knihu a bola som dosť na važkach a k filmu so sa zatiaľ nedostala :/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama