Pěna dní

26. června 2014 v 14:56 | adminka |  Recenze
Autor: Boris Vian
Překlad: Svatopluk Horečka
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2011
Počet stran: 180

pěna dní

Román Pěna dní napsal Boris Vian v roce 1946, tedy ve svých šestadvaceti letech, a snad právě proto jej lze považovat za dílo do značné míry hraniční: nepostrádá rozkošnou naivitu bezstarostného a nespoutaného mládí, pro niž se kniha stala "povinnou" četbou revoltující generace šedesátých let, současně se však její krásná iluze o všemohoucí lásce a touze láme v pohledu autora "dospělého", poučeného životní skepsí. Podle spisovatelova vyznání "jsou tu pouze dvě věci: láska na všechny způsoby k hezkým dívkám a hudba z New Orleansu nebo od Duke Ellingtona. Všechno ostatní by mělo zmizet, protože všechno ostatní je ošklivé…" Jenomže právě to ošklivé se v příběhu mladíka Colina, muže, který má buď dobrou náladu, anebo spí, přihlásí ke slovu se zdrcující razancí, když jeho krásná milenka Chloé smrtelně onemocní…
Navzdory skličujícímu vyznění obsahuje Vianův román řadu vtipných peripetií, je kořeněný autorovou fantazií a odlehčený svérázným humorem od lehké ironie až po sžíravý sarkasmus; nadto vyniká zcela bravurní jazykovou originalitou. To jsou ostatně také důvody, proč o Pěně dní francouzský spisovatel Raymond Queneau prohlásil, že je to nejpůsobivější román o lásce, který byl kdy napsán.

Miluji francouzské filmy a Audrey Tautou. Není tedy překvapením, že mě trailer na Pěnu dní velmi zaujal. Film se zdál tak neskutečný - byla jsem ohromena. Kdo by mohl mít takovou fantazii? Přece Boris Vian.

Než jsem se dostala ke knize, zhlédla jsem film. Nelituji toho. Kdybych se pustila do knihy, možná bych ji odložila. Autorův styl mě zezačátku trochu děsil. Ale nakonec si zvyknete.

Film je skvělý. Po přečtení knihy vím, že muselo být těžké zpracovat vše tak, jak to Vian popsal. I tak to zvládli a jsem za to moc ráda. Mezi námi je spousta sci-fi knih nebo filmů. Tohle je ale něco jiného. Vian vytvořil úplně jiný svět, a přesto ho zanechal obyčejným. Chci vědět, co se mu odehrává v hlavě, musí to být šíleně zajímavé.

Jak to tak bývá, kniha mne pohltila. Vůbec nevadilo, že jsem viděla film - kniha je přeci jen většinou lepší. Některé části jsou vtipné, některé pochmurné a některé odporné. Párkrát jsem byla spatřena v dopravním prostředku s vytřeštěnýma očima a rukou přes obličej. Nejspíš jsem spoustu spolujezdců navnadila ke přečtení. :D

Určitě se podívám po dalších Vianových knihách. Jeho styl je naprosto originální. Vzal obyčejnou zápletku a přetvořil ji v něco nemožného.
Občas se zastavíte a přemýšlíte. Vianovy postavy občas udělají něco, co by člověk normálně neudělal, ale všichni ví, že by moc chtěl. Začnete přemýšlet o světě a o lidech. Jestli jsou opravdu všichni tak zkažení.

Knihu i film určitě doporučuji.

Hodnocení: 5/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama