Oceán na konci uličky

18. července 2014 v 11:06 | adminka |  Recenze
Autor: Neil Gaiman
Překlad: Petr Caha
Nakladatelství: Polaris
Rok vydání: 2013
Počet stran: 184

gaiman


Svoje dětství si pamatuji živě… Věděl jsem strašlivé věci. Ale věděl jsem, že se rodiče nesmí dozvědět, že o nich vím. Vyděsilo by je to.

Pro našeho vypravěče to všechno začalo před čtyřiceti lety, když byl sedmiletý chlapec. Tehdy ukradl podnájemník jeho rodičům auto a spáchal v něm sebevraždu, čímž probudil prastaré síly, které je lépe nechat na pokoji. Temné bytosti z míst za hranicemi reality se díky fatální chybě ocitly na svobodě, a když zlo proniklo až do chlapcovy rodiny, zjistil, že bude muset udělat všechno, co je v jeho silách, aby vůbec zůstal naživu. Jeho jedinou nadějí byly tři ženy, které žily na farmě na konci jejich uličky. Nejmladší z nich, Lettie, tvrdila, že jejich rybníček je oceán, přes který sem připluly za staré země. Její maminka říkala, že si to Lettie nepamatuje správně, protože to bylo dávno, a stará země se stejně potopila. A Lettiina babička tvrdila, že se mýlí obě, protože si starou zemi nemohou pomatovat. Taky říkala, že skutečná stará země se nepotopila, ale vybuchla.

S Gaimanem už mám zkušenosti, takže když jsem zjistila, že vychází nová kniha, byla nutnost si ji koupit. Když jsem si přečetla jeho NIkdykde, okouzlil mě tolik, že se stalo povinností kupovat jeho knížky.

Byla jsem ohromně zvědavá, jaký Oceán na konci uličky bude. Můžu říct, že naprosto předčil má očekávání. Kniha mě pohltila od první strany. :)

Není od věci občas sáhnout po takové knize, kde se nám realita zdá naprosto nezajímavá a nedůležitá. Gaimanovi hrdinové jsou většinou děti. Myslím, že to je dobře. Při četbě si uvědomíme, jak je dětství kouzelné. Věříme na věci, které nám v dospělosti přijdou absurdní. Máme radost z maličkostí. Jednou za čas si to připomenout není na škodu.

Hempstockovic farma je dokonalá. Tak moc bych se tam chtěla podívat, chtěla bych nechat Hempstockovic ženy, aby mi uvařily úžasné jídlo a aby se přede mnou bavily o jiným světech, jako by to byla samozřejmost. Taky bych chtěla vidět Oceán. Ach jo. Ta kniha byla skvělá. :D

Oceán na konci uličky má obrovskou moc. Po přečtení jedné kapitoly se mi udělalo tak nevolno, že jsem opravdu nebyla schopná něco pozřít. Tohle se mi zase tak často nestává. Bylo to nepříjemné, ale zároveň jsem z toho měla velkou radost. Tohle dokázala slova na téhle stránce! Kdyby někoho zajímalo, co to bylo za část - byla to část s vytahováním červa z nohy. Fuj.

Knihu doporučuji na tisíckrát! Jsem z ní nadšená. :)

Hodnocení: 6!/5 :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama