Předčasný pohřeb

13. července 2014 v 17:52 | adminka |  Recenze
Autor: Edgar Allan Poe
Překlad: Josef Schwarz
Nakladatelství: Mladá fronta
Rok vydání: 1970
Počet stran: 196

POE

Devatenáct krátkých povídek rozmanitých žánrů, zahrnujících náměty hrůzy založené na přírodních katastrofách a neobyčejných přírodních jevech, náměty fantastické s filozofickým podtextem, náměty absurdní a humorné (Pád doMaelströmu, Rozhovor Eirose s Charmionem, Rukopis nalezený v láhvi, Senzace s balónem, Tři neděle v týdnu, Na slovíčko s mumií, Von Kempelen a jeho objev, Mystifikace, Obchodník, Dělat lva, O šizení jako exaktní vědě, Anděl pitvornosti, Ďábel ve zvonici, Předčasný pohřeb, Podlouhlá bedna, Démon zvrácenosti, Sud vína amontilladského, Černý kocour, Zrádné srdce). Autor v těchto povídkách neobvyklých námětů zhusta předurčuje literární vývoj příštích desítiletí, ba i celého století.

Edgara mám moc ráda. Už dřív jsem od něj četla pár povídek, takže jsem se na něj těšila.
Tato kniha je plná povídek, o kterých jsem nikdy neslyšela, tak jsem nevěděla, co mám čekat. Některé mě mile překvapily, některé mě trochu zklamaly. Ale všechny nemůžou být perfektní, že? U některých jsem se nutila k přečtení, jen abych už mohla jít na další.
Některé jsou strašlivé a šíleně zajímavé. Například Podlouhlá bedna se mi moc líbila. Ale některé byly na můj vkus až moc odborné a nudné.
Těm, kteří už se s Poem setkali, knihu určitě doporučuji. A těm, kteří o něm uvažují, bych zezačátku doporučila jinou knihu (Zlatý skarabeus). Tahle by vás mohla odradit.

Hodnocení: 4/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama