Snídaně u Tiffanyho

15. července 2014 v 12:13 | adminka |  Recenze
Autor: Truman Capote
Překlad: Jarmila Fastrová
Nakladatelství: Euromedia Group
Rok vydání: 2005
Počet stran: 96

tiffany's

Capotova novela Snídaně u Tiffanyho je sice prózou nepříliš rozsáhlou, svým významem se však řadí k základním dílům moderní americké literatury. V jistém smyslu může být její skromný objem známkou kvality; jeto právě omezená plocha krátkého literárního útvaru, co se stává prubířským kamenem spisovatelova talentu a dovedností - schopnosti rychlé a výstižné charakteristiky, psychologické kresby, smyslu pro dějový spád...
Hlavní hrdinka knihy, Holly Golightlyová, je dívka lehčích mravů, která má za sebou tvrdé dětství a chce za každou cenu dosáhnout úspěchu. Protože to neumí jinak, používá k tomu svého osobního kouzla a slabůstek starších bohatých pánů. V koutku srdce však touží po klidném a spořádaném životě, který jí symbolizuje nábytek z obchodního domu Tiffany. Ačkoliv byla v době vydání knihy televize teprve v počátcích, Capotovi se přesně podařilo vystihnout nastupující životní styl určovaný reklamou. Snídaně u Tiffanyho se tak stala barvitým obrazem amerického snu zasazeného do ulic kouzelného a jedinečného města - New Yorku.

Hodně jsem o Snídani u Tiffanyho slyšela. Největší chválu jsem slýchávala na film, ale jak to tak bývá, chtěla jsem si nejdřív přečíst knihu. A myslím, že jsem udělala dobře. Trochu mě odrazovalo hodnocení, protože mnoho lidí psalo, že je kniha nudila, film je daleko lepší, apod.

Jsem ráda, že jsem se vrhla na knihu, protože se mi moc líbila, a nejsem si jistá, jestli by to tak bylo, kdybych se nejdříve podívala na film. Na film se jistě co nejdřív chystám. :)

Mrzí mě, že je kniha tak krátká - četla se skvěle - zvládla jsem to za dva dny, kdybych se hodně snažila, tak bych to jistě zvládla i za den. Postava Holly je okouzlující. Je velmi chtěná a elegantní. Moc se těším na Audrey Hepburn, myslím, že nešlo vybrat lepší Holly.

Její způsob života vás možná trochu vyděsí, ale zároveň po něm tak trochu toužíte. Všechno bere na lehkou váhu, zahrává si s muži. Většina žen by chtěla být v její kůži. Moc mě pobavila scéna v jejím bytě, když si na šestou večerní pozvala velké množství mužů. To, jak byl každý z mužů překvapen, že to není intimní schůzka, ale je to místnost plná dalších nápadníků. Tohle dokáže jen Holly.

Přemýšlím ale nad tím, jak se Holly cítila. Když třeba ležela v posteli nebo když relaxovala ve vaně. Byla nešťastná? Chci říct, její život vypadal zábavně, ale přece jen se cítila, jakože nikam nepatří. Měla taky těžké dětství. Takový život nejspíš něco stojí. Už se nemůžu dočkat filmu. Tuším, že si ho zamiluji stejně jako knihu.

Hodnocení: 5/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama