Srpen 2014

Kámen mudrců

17. srpna 2014 v 9:16 | adminka |  K zamyšlení
Teď tu nějakou dobu nebudou recenze. Už delší dobu mám chuť si znovu přečíst Harry Pottera a konečně jsem se k tomu dopracovala. :)
Včera jsem dočetla Kámen mudrců a já nemůžu jinak. Musím sem napsat Brumbálův výrok, předtím jsem ho tak nezaregistrovala, ale vážně se mi moc zalíbil.
Vyřkl těch pár slov skoro úplně nakonci, když přišel za Harrym na ošetřovnu a odpovídal na jeho otázky o Voldemortovi a Kameni mudrců. Harry se ptal na Flamela, když je kámen zničen, Flamel zemře, že? Brumbál mu vysvětluje, že je to tak, Flamel i se ženou zemřou. Harry byl z toho smutný, ale Brumbál se usmál a řekl toho:,,Pro spořádanou mysl je smrt jen další velké dobrodružství." Není to skvělé? :D Já jsem z té věty nadšená. Jsem zvědavá, co nás čeká po smrti. Nemusím samozřejmě zemřít hned, jen abych to zjistila, já si počkám - až to přijde, tak to přijde - ale ta zvědavost a očekávání tam jsou. Stane se vůbec něco?! :D

hp

Zpověď modelky

14. srpna 2014 v 11:40 | adminka |  Recenze
Autor: Martina Kopřivová
Nakladatelství: Mladá fronta
Rok vydání: 2007
Počet stran: 216

martina

Unikátní skutečný životní příběh autorky vypráví o jejím prvním setkáním se světem modelingu, když byla ještě školačkou, o následném onemocnění anorexií a "léčbě" a popisuje její další osudy spjaté s prací modelky a diskžokejky. Nechybí ani zážitky ze základní a střední školy, významnou roli hraje i nevydařený vztah s prvním klukem a osudové setkání s výrazně starším mužem, do kterého se zamiluje a žije s ním dodnes. Autorka píše stylem, který je v souladu s jejím věkem i popisovanými obdo-bími jejího života a je srozumitelný dnešním teenagerům, pro které je kniha především určena, ale měla by být povinnou četbou nejen pro všechny -náctileté dívky, ale i pro jejich rodiče. Autorka totiž nic nezamlčuje a odhaluje závoj nad "idealizovaným" a tolik přitažlivým světem modelingu v Čechách i v zahraničí

O knize už mi dlouho říkala máma. Vždycky, když jsem odmítala nějaké jídlo s tím, že chci trochu zhubnout, hned mi předhodila tuhle knihu. V poslední době jsem hubla trochu víc, tak jsem si řekla, že je správný čas sáhnout po ní. Taky jsem chtěla mámě udělat radost. :D

I když kniha nemá tak skvělé hodnocení, mně se moc líbila. Je napsaná tak, aby se dobře četla a aby jsme vše pochopili. Například pocity autorky jsou tam vylíčené naprosto úžasně.

Často čtu fiktivní příběhy, proto se mi kniha také zalíbila. Po nějaké době příběh ze života, něco, co se opravdu stalo, bez změkčování. Život je krutý a tahle kniha mi to připomněla. Proto jsem se nejspíš rozhodla po této kníze přečíst znovu celého Harryho Pottera. Fikce zlatá fikce, hlavně pryč od reality. :D

Autorce jsem držela palce hned od začátku. Neměla vůbec lehké dospívání. Nejvíc mě překvapil pokus o znásilnění, který se odehrál, když byla v Itálii fotit nějaké fotografie. Bylo jí jen čtrnáct. Nemohla jsem uvěřit, že je to na té stránce opravdu vytištěné. Nebyla to chyba v tisku? Po cestě životem ji ještě potká pár podrazů, nezdarů, konfliktů a zklamání, přesto je tato cesta provázaná i štěstím a úspěchy. Nebyl by to správný život bez nějakých těch překážek, že? Doufám, že autorka vede spokojený život. :) Zaslouží si to.

Neřekli byste, jak je život modelek těžký. Všichni víme, že to není jednoduché. Různé deprese, alkohol, drogy, anorexie. Ale i způsob, jak s nimi zacházejí, je příšerný. Tahle kniha vám vše ukáže v pravém světle.

Hodnocení: 5/5

Lolita

6. srpna 2014 v 17:20 | adminka |  Recenze
Autor: Vladimir Nabokov
Překlad: Pavel Dominik
Nakladatelství: Paseka
Rok vydání: 2013
Počet stran: 384

lola

Šokující zpověď čtyřicátníka Humberta o bezmezné erotické posedlosti kouzlem dvanáctileté "nymfičky" a jejích tragických důsledcích dokáže i bezmála půlstoletí po svém vzniku zasáhnout čtenáře otevřeností…

O knihu jsem několikrát zavadila, ať už to bylo v jiné knize, ve filmu nebo o ní někdo mluvil. Rozhodla jsem se jít do toho, i když některé recenze byly spíše záporné. Přece jen je kniha považována za ,,klasiku".

Lolitu jsem si brala na dovolenou s očekáváním, že ji za dva dny, vyvalená na pláži, přečtu, ale to byl omyl. Knihu jsem dočetla až týden po dovolené. Obsahuje totiž mnohé nudné pasáže, které vás vybízejí k odložení. První část byla čtivá, ale druhá už tolik ne. Mám na mysli hlavně tulácký život Humbetra a Lolity. Jejich cestování se šíleně vleklo a téměř nic se nedělo. Jakmile ale Lolita od Humberta utekla, kniha opět nabila na zajímavosti.

Myslím, že námět je rozhodně originální a zajímavý. Nabokov se dokáže skvěle vžít do postav. Jak skvěle popisuje, co Humbert cítí, přitom je to taková komplikovaná osoba se svou touhou po nymfičkách. Nebo jak se skvěle vyzná v chování dvanáctileté holky. Za to má mé velké uznání, i když jsem se některými pasážemi musela prokousávat.

Na mnohých webových stránkách nacházím Lolitu jako knihu, kterou by si člověk měl zaručeně přečíst. Je to dobrá zkušenost, ale nemyslím si, že by se něco stalo, kdybych ji nepřečetla.

Hodnocení: 3/5