Lolita

6. srpna 2014 v 17:20 | adminka |  Recenze
Autor: Vladimir Nabokov
Překlad: Pavel Dominik
Nakladatelství: Paseka
Rok vydání: 2013
Počet stran: 384

lola

Šokující zpověď čtyřicátníka Humberta o bezmezné erotické posedlosti kouzlem dvanáctileté "nymfičky" a jejích tragických důsledcích dokáže i bezmála půlstoletí po svém vzniku zasáhnout čtenáře otevřeností…

O knihu jsem několikrát zavadila, ať už to bylo v jiné knize, ve filmu nebo o ní někdo mluvil. Rozhodla jsem se jít do toho, i když některé recenze byly spíše záporné. Přece jen je kniha považována za ,,klasiku".

Lolitu jsem si brala na dovolenou s očekáváním, že ji za dva dny, vyvalená na pláži, přečtu, ale to byl omyl. Knihu jsem dočetla až týden po dovolené. Obsahuje totiž mnohé nudné pasáže, které vás vybízejí k odložení. První část byla čtivá, ale druhá už tolik ne. Mám na mysli hlavně tulácký život Humbetra a Lolity. Jejich cestování se šíleně vleklo a téměř nic se nedělo. Jakmile ale Lolita od Humberta utekla, kniha opět nabila na zajímavosti.

Myslím, že námět je rozhodně originální a zajímavý. Nabokov se dokáže skvěle vžít do postav. Jak skvěle popisuje, co Humbert cítí, přitom je to taková komplikovaná osoba se svou touhou po nymfičkách. Nebo jak se skvěle vyzná v chování dvanáctileté holky. Za to má mé velké uznání, i když jsem se některými pasážemi musela prokousávat.

Na mnohých webových stránkách nacházím Lolitu jako knihu, kterou by si člověk měl zaručeně přečíst. Je to dobrá zkušenost, ale nemyslím si, že by se něco stalo, kdybych ji nepřečetla.

Hodnocení: 3/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama