Esej o tragédii

11. února 2015 v 17:26 | adminka |  Recenze
Autor: Elizabeth LaBan
Překlad: Štěpán Hnyk
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2014
Počet stran: 285

esej

Tim Macbeth, sedmnáctiletý albín, nedávno přestoupil na prestižní Irvingovu školu, jejíž motto zní: "Vejdi, přítele najdi a přítelem se staň." Ale přítel je to poslední, co Tim hledá - doufá jen, že absolvuje poslední ročník, aniž by vzbudil příliš pozornosti. Ale navzdory své snaze zůstat nenápadný se zamiluje do hvězdy ročníku Vanessy, přítelkyně nejoblíbenějšího studenta na škole. K Timovu překvapení Vanessa jeho lásku opětuje, ale pokud by to někdo zjistil, mohlo by to otřást jejím společenským postavením. Tim a Vanessa navážou utajovaný vztah, ale navíc se musí vypořádat s esejem o tragédii, závěrečnou prací posledního ročníku, kterou zadává nejpřísnější učitel na škole.

Kniha je psána střídavě z pohledu zamilovaného Tima a také Duncana, studenta posledního ročníku, který odhaluje celou pravdu o Timovi a Vanesse.

Esej o tragédii je působivý příběh o zapovězené lásce a o tom, kam až jsou lidé schopni zajít, aby si uchovali svá tajemství.

Knihu jsem si přála k Vánocům. Nejspíš bych ji nechtěla, popis knihy ve mně vyvolal spíš pocit četby pro puberťáky. Když jsem se ale podívala na hodnocení knihy, musela jsem znovu zvážit své rozhodnutí. Esej o tragédii má slušný ohlas a mnoho pozitivních komentářů. Změnila jsem tedy názor.

A vůbec toho nelituji. Je pravda, že to není žádné složité čtení. Kniha se čte skoro sama, je to spíše takový oddech, ale příběh je to náramný. Musela jsem číst dál a dál, abych se dozvěděla, co vlastně byla ta tragédie. Neobjevila jsem žádnou nudnou pasáž, prostě jsem jen četla. Těšila jsem se, až si večer lehnu a znovu se ponořím do příběhu. :)

Příběh je vyprávěn přes Tima a Duncana. To mě hodně bavilo, občas skočit do mysli toho druhého, vidět situaci z jejich pohledu. Bylo to zajímavé. Duncan se poučoval z Timových chyb a rozvíjel se, to je v příběhu moc pěkně vymyšlené.

Celou dobu jsem Timovi držela palce. Chtěla jsem, aby zapadl a vyšlo mu to s Vanessou. Autorka si pro nás připravila složitější a smutný konec. Ale co, vždyť je to Esej o tragédii. :D
Hodně jsem si oblíbila profesora Simona. Vždy se objevil s vdolečky nebo muffinem a sděloval svá moudra ohledně eseje. Například zamyšlení nad slovem relevance = význam. Má opravdu každá maličkost nějaký význam? To, že si ráno zapomenete svačinu, jste nuceni si koupit tyčinku v sámošce a náhodou je to jedna z těch dvaceti výherních. Nebo nestihnete tramvaj a v té další, na kterou jste museli čekat patnáct minut, sedí váš bývalý partner, tak se dáte do řeči a po pár schůzkách se dáte zase dohromady. Záleží vážně jen na takových drobnostech? Tahle kniha vás donutí se nad takovou otázkou zamyslet.

Bylo to opravdu skvělé počteníčko. Doporučuji všem. :)

Hodnocení: 5/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama