Březen 2015

Noční cirkus

12. března 2015 v 19:32 | adminka |  Recenze
Autor: Erin Morgenstern
Překlad: Radovan Zítko
Nakladatelství: Euromedia
Rok vydání: 2012
Počet stran: 440

cirkus

Do města přijíždí bez ohlášení tajemný cirkus. Jeho šapitó je černobílé a představení se konají pouze v noci. Triky, které provádějí zdejších iluzionisté, však vypadají spíše jako mocná kouzla… Románový debut Erin Morgenstern s podmanivou magickou atmosférou sleduje v několika dějových liniích i časových rovinách hru dvou kouzelníků, jejímž vítězem se má stát ten, jehož učedník zůstane na konci hry živý. Celie a Marco jsou však k sobě i k cirkusu, který má být jevištěm jejich hry, připoutání mnohem více, než si jejich mistři dovedli představit.

Už si nevzpomínám, jak jsem na knihu narazila. Asi se obejvila v novinkách na Databázi knih nebo něco podobného, každopádně se dostala do mé knihovny. :)

Jak by řekla má profesorka češtiny: ,,Nenadchne a neurazí." Tak bych definovala tuto knihu. Příběh je zajímavý a vcelku čtivý, ale na knize není nic neobvyklého, co by mě zaujalo. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale nemyslím si, že bych si ji někdy potřebovala přečíst znovu.

Cirkus je nádherně popsaný a vymyšlený. Chtěla bych někdy takový cirkus navštívit. Ta myšlenka nočního cirkusu, kde nanajdete jinou barvu než černou a bílou, se mi líbila. Je to opravdu kouzelné. Když k tomu přidáte všechny ty stany plné zázraků a ty voňavé pochoutky, o kterých se často píše - nádhera.

Zápletka se mi ale zdála přehnaná. Nápad to špatný není, ale nějak mi to nesedlo. Bylo to dle mého názoru příliš složité a zamotané. Nelíbilo se mi ani zakončení knihy. Takové rozuzlení jsem nečekala a nepřišlo mi, že by se hodilo. Připadalo mi, jakoby autorka nevěděla, jak to celé vyřešit.

Co mám ale na knihách opravdu ráda je přeskakování z jiné doby do jiné. Téměř každá kapitola byla o nějaký ten rok jinde. V jedné části knihy se přeskakovalo stále dokola mezi jedním rokem, bylo to vzrušující.

Bailey je podle mého nejlepší postava z celého příběhu. I když byl cirkus plný těch nejrozmanitějších osob, Bailey mi přirostl k srdci nejvíce. Zamiloval si cirkus a popisoval ho s takovou láskou. To se autorce moc vyvedlo. :)

Hodnocení: 3/5