Duben 2015

Zmizelá

6. dubna 2015 v 11:05 | adminka |  Recenze
Autor: Gillian Flynn
Překlad: Drahomíra Michnová
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2013
Počet stran: 528

gone girl

Zdálo se to jako ideální manželství. Zdání ale může vražedně klamat…
Amy Dunnová zmizela v den pátého výročí svatby. Nick, její muž, byl po sérii nalezených důkazů obviněn z vraždy své ženy. Nick prohlašuje, že nic nespáchal, Amyini přátelé a zápisky v jejím deníku tvrdí opak. Kdo má pravdu? Jak ji poznat? A pokud je Nick nevinný, kam se poděla Amy?
Psychothriller, který se stal kultem i fenoménem…
Nemilosrdně sžíravý kriminální román doslova uchvátil čtenáře nejen v USA, kde se stal druhou nejprodávanější knihou roku 2012 (více než dva miliony výtisků) a ani po roce od vydání neopustil první desítku bestsellerů The New York Times (beletrie) a amazon.com (thrillery).

Viděla jsem trailer k filmu a hned mě příběh zaujal. Knihu jsem přidala na svůj ne příliš krátký seznam a nechala to být. Kamarádky šly na film do kina, já ale odmítla s tím, že si chci nejdřív přečíst knihu. Když jsme se později potkaly, byly nadšené. Chtěly mi vše prozradit, ale já se nedala. Jen mi řekly, že je to ten typ příběhu, kdy vás vodí za nos. Až za delší dobu se dozvíte, jak vše skutečně je. Na knihu jsem se moc těšila, ale nějakou dobu nebyly finance, tak jsem to nechala být. Kamarádka však jednoho dne přišla celá rozzářená a podala mi ji. Její babička si ji už přečetla a půjčí mi ji. Nádhera! Jakmile jsem dočetla Noční cirkus byla řada na Zmizelé.

Opět můj oblíbený styl. Knihu nevypráví jen jeden člověk, je psaná z pohledu Nicka i Amy. Okamžitě jsem se do příběhu začetla. Nemohla jsem ji jen tak odložit. Neustále jsem čekala, kdy přijde ten zvrat, o kterém kamarádky mluvily. Všechno mi připadalo logické. Dávalo to smysl. Nenapadalo mě nic, co by se mohlo udát jinak, nic, co by mohlo změnit celý pohled na příběh. Přesto se to stalo.

Celé je to tak úžasně psané. Žádné dlouhé popisy, kniha je protkaná dialogy, zajímavostmi. Když jsem narazila na stránku hlásající: ,,Druhá část", tušila jsem, že to přijde. A bylo to tak nečekané a naprosto všechnoměnící. :D Seděla jsem s vykulenýma očima a vstřebávala tu obrovskou změnu, co právě nastala. Jak se to stalo?! :D

Po něčem takovém člověk nemůže přestat číst. Vše nabralo zcela jiný rozměr. Vaše postoje vůči postavám se změnily rychlostí blesku. Byla jsem jednoduše u vytržení. Nemám co víc říct.

Ke konci knihy jsem začala být nesvá. Takhle to přece neskončí, ne? Nechtěla jsem tomu věřit. Najednou se objevila Třetí část, tak jsem si říkala, to bude ono. Ale nebylo. Konec mě dostal stejně tak, jako ten velký zvrat uprostřed knihy. Čekala jsem další stránky, ale zíralo na mě jen známé Poděkování. Vážně to tak skončilo. Zaplavila mě vlna pocitů. Ten konec je totiž naprosto zdrcující, ale zároveň by ta kniha neměla takový říz, kdyby to skončilo jinak.

Zmizelá je prostě jedno velké dobrodružství.

Hodnocení: 5/5