Na západní frontě klid

18. května 2015 v 19:48 | adminka |  Recenze
Autor: Erich Maria Remarque
Překlad: František Gel
Nakladatelství: Naše vojsko
Rok vydání: 1967
Počet stran: 174

f

Popisuje krutou realitu války a hluboké odtržení od civilního života německých vojáků vracejících se z fronty. Román podrobně výstižně představuje válečnou realitu takřka s novinářskou precizitou. Neukazuje heroický boj vojáků na frontě, ale soustřeďuje se na jejich utrpení a nesmyslnost celého konfliktu, zvýrazňuje tragédii generace, "jejíž prvním povoláním bylo vyrábění mrtvol".

Maturita se pomalu ale jistě blíží, tak nastal čas, občas si něco z povinné četby přečíst. Měla jsem z knihy obavy, ale naprosto mě dostala.

,,Ty bláho!" znělo mi v hlavě asi po dvacáté straně. Téma války mě nikdy nebralo, proto jsem byla tak překvapená. Jak to do háje ten Remarque napsal tak chytlavě? Je pravda, že se nezabývá popisy bitev. Spíš se věnuje pocitům vojáků a podmínkám, v kterých se pohybují.

Co knize dodává pořádný říz? Jsou to věty, které vás donutí přestat vnímat okolní svět. Například popis raněného koně, který se zamotal do vlastních střev, anebo voják, který právě přišel o celou spodní část těla, přesto má ale cigaretu v puse a pár metrů ještě pokračuje v běhu. Zamrazí vás, protože i když možná nechcete, víte, že to je realita. Tohle se děje.

Paula jsem si hrozně oblíbila. Zažila jsem s ním spoustu příšerných, děsivých, radostných chvil. Trpěla jsem, když mu postupně válka zabíjela všechny kamarády, s kterými byli přinuceni do války jít. Nakonec i Katcza, který měl přežít společně s Paulem. Na druhou stranu ale přemýslím, jestli to nebyl pro Paula dobrý konec. Tak jak mnohokrát polemizoval, nejspíš by se nedokázal začlenit do společnosti. Byla by to pro něj muka a nakonec by se třeba zabil i sám. Možná ne, ale co kdyby.

Válka je v knize popsána naprosto přesně. Jako nepochopitelná, nesmyslná blbost. Spousta nevinných, nic netušících lidí musí zemřít, jen aby si nějací velikánové něco dokázali. Zbytečnost.

Knihu doporučuji všemi deseti. Remarque si zaslouží poklonu.

Hodnocení: 5/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama