Červenec 2015

Hodiny

27. července 2015 v 9:42 | adminka |  Recenze
Autor: Michael Cunningham
Překlad: Miroslav Jindra
Nakladatelství: Odeon
Rok vydání: 2010
Počet stran: 192

hours

Scéna ze života anglické spisovatelky Virginie Woolfové, osud prosté americké dívky v 50. letech, drama mladé lesbičky a majitelky nakladatelství: tři příběhy o umírání a bezmoci, ale také o ohleduplnosti a lásce; autor obdržel za román Pulitzerovu cenu.

Je třeba číst k maturitě. Vybrala jsem si Hodiny, protože mě velmi oslovil film. Kniha je navíc útlejší - senzace! :D

Od Cunninghama jsem četla pouze knihu Za soumraku. Dílo je to skvělé a propracované, přesto pro mě nebylo zezačátku jednoduché knihu číst. Cunningham má vytříbený a originální styl. Nepíše jako ostatní. Musíte se soustředit a vnímat každé slovo, abyste příběh skutečně četli. Proto jsem měla obavy z Hodin. Nějakou chvíli mi zabralo, než jsem si opět na autora přivykla, ale nakonec se to podařilo. :)

A tak jsem se mohla nechat unášet naprostou precizností téhle knihy. Je pro mě těžko pochopitelné, že se muž může takto vcítit do pocitů žen. Autor popisuje ženské deprese, jejich myšlení, činy. Neříká se, že muži jsou úplně jiní? Poklona Cunninghamovi! :D

Naštěstí jsem film viděla už dost dávno, takže jsem si přesně nepamatovala, kam se příběh bude ubírat. Konec mě tedy mohl dostat i podruhé. Posledních pár stran mě velmi okouzlilo, protože autor popisuje, jaká máme na světě poselství. Proč vlastně žijeme své životy a děláme to tak, jak to děláme. Píše o tom, že opravdu šťastných chvil je v životě o tolik míň, než chvil nepěkných, smutných nebo těžkých. Také popisuje smrt. Jak k nám přichází v mnoha podobách a je to tak dobře. Tyto úseky jsem četla s velikou vášní.

Líbí se mi členění knihy. Příběhy stále přeskakují z jednoho na druhý, tak jak to mám ráda. Trocha zmatku a hned je to zajímavější. Díky této knize mě začala zajímat Virginia Woolfová. Chci se podívat na některá její díla a přečíst si je. Myslím, že to bude skvělé počteníčko.

Hodnocení: 5/5

Hypnotizér

3. července 2015 v 9:00 | adminka |  Recenze
Autor: Lars Kepler
Překlad: Azita Haidarová
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2011
Počet stran: 544

hypnotizér

Psychiatr Erik Maria Bark je uznávaný odborník na léčbu traumat. Jedné prosincové noci mu zavolá kriminální inspektor Joona Linna a prosí ho, aby okamžitě přijel do nemocnice k těžce zraněnému patnáctiletému chlapci, kterého policisté objevili jako jediného přeživšího v rodinném domku. Erik se v minulosti po dlouhou dobu věnoval hypnóze a pouze s jeho pomocí může policie chlapce vyslechnout a zjistit, kdo brutálně zavraždil jeho rodiče a mladší sestru. Erik však praxi hypnotizéra ukončil před deseti lety a žádost o pomoc v něm probudí bolestné vzpomínky. Komisařovu prosbu zprvu odmítne, nakonec se však nechá přesvědčit a všichni se rázem ocitnou ve víru dramatických událostí. Erik je nucen postavit se tváří v tvář minulosti a vrátit se ve vzpomínkách zpět do časů, kdy jeho profesionální život ležel v ruinách a jeho manželství bylo na pokraji zhroucení.

Kniha mi dlouho ležela v knihovně, ale když jsem naposledy vybírala, co si přečtu, kniha se na mě smála. :D Nastal čas na Hypnotizéra. A ani v nejmenším nelituji.

Musela jsem se prokousat přes asi 100 prvních stran, než se příběh rozeběhl, ale tak to u detektivek bývá. Musíte zjistit mnoho informací, než to může začít být vzrušující. Nevím, čím to je, ale krimi ze severu mají vážně něco do sebe. Oni to prostě umí, mají to v kostech. Možná je to vzduchem. :D

Námět s hypnózou byl skvělý nápad. Ještě dnes je hypnóza docela záhada, proto je kniha sama o sobě zajímavá. Zapleťte do toho ještě pár psychicky labilních lidí, krev, závislost, posedlost a vraždy a máte naprosto senzační román. Jsem z něj vážně nadšená. Obvykle nemám potřebu číst detektivky znovu, ale u této si nejsem tak jistá. Je plná zvratů a napětí a příjde mi, že cíl románu není v pátrání po pachateli. Jistěže vás zajímá, kdo vlastně koho unesl a kdo koho zapíchnul, ale tahle otázka je tak nějak v pozadí. Příběh roste a roste a vy ani nemáte čas pomyslet na to, kdo za tím je.

Postavy jsou skvěle propracované. Každá má nějaké své mouchy, a proto si žádnou tak úplně neoblíbíte. Samotná detektivní část je doplněna různými aférkami a hádkami. Přesně tak, jak to má být. Trocha dramatu na okraj neuškodí.

Knihu určitě doporučuji. :)

Hodnocení: 5/5