Hodiny

27. července 2015 v 9:42 | adminka |  Recenze
Autor: Michael Cunningham
Překlad: Miroslav Jindra
Nakladatelství: Odeon
Rok vydání: 2010
Počet stran: 192

hours

Scéna ze života anglické spisovatelky Virginie Woolfové, osud prosté americké dívky v 50. letech, drama mladé lesbičky a majitelky nakladatelství: tři příběhy o umírání a bezmoci, ale také o ohleduplnosti a lásce; autor obdržel za román Pulitzerovu cenu.

Je třeba číst k maturitě. Vybrala jsem si Hodiny, protože mě velmi oslovil film. Kniha je navíc útlejší - senzace! :D

Od Cunninghama jsem četla pouze knihu Za soumraku. Dílo je to skvělé a propracované, přesto pro mě nebylo zezačátku jednoduché knihu číst. Cunningham má vytříbený a originální styl. Nepíše jako ostatní. Musíte se soustředit a vnímat každé slovo, abyste příběh skutečně četli. Proto jsem měla obavy z Hodin. Nějakou chvíli mi zabralo, než jsem si opět na autora přivykla, ale nakonec se to podařilo. :)

A tak jsem se mohla nechat unášet naprostou precizností téhle knihy. Je pro mě těžko pochopitelné, že se muž může takto vcítit do pocitů žen. Autor popisuje ženské deprese, jejich myšlení, činy. Neříká se, že muži jsou úplně jiní? Poklona Cunninghamovi! :D

Naštěstí jsem film viděla už dost dávno, takže jsem si přesně nepamatovala, kam se příběh bude ubírat. Konec mě tedy mohl dostat i podruhé. Posledních pár stran mě velmi okouzlilo, protože autor popisuje, jaká máme na světě poselství. Proč vlastně žijeme své životy a děláme to tak, jak to děláme. Píše o tom, že opravdu šťastných chvil je v životě o tolik míň, než chvil nepěkných, smutných nebo těžkých. Také popisuje smrt. Jak k nám přichází v mnoha podobách a je to tak dobře. Tyto úseky jsem četla s velikou vášní.

Líbí se mi členění knihy. Příběhy stále přeskakují z jednoho na druhý, tak jak to mám ráda. Trocha zmatku a hned je to zajímavější. Díky této knize mě začala zajímat Virginia Woolfová. Chci se podívat na některá její díla a přečíst si je. Myslím, že to bude skvělé počteníčko.

Hodnocení: 5/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama