Srpen 2015

Matka

4. srpna 2015 v 10:30 | adminka |  Recenze
Autor: Karel Čapek
Nakladatelství: Státní pedagogické nakladatelství
Rok vydání: 1959
Počet stran: 92

matka

Čapkovo protiválečné drama o třech dějstvích (myšlenku napsat tuto hru vnukla Čapkovi jeho manželka, herečka Olga Scheinpflugová) patří dodnes k vrcholům české dramatické tvorby.

Divaldení hry mám v oblibě, a proto jsem zvolila Matku jako další dílo k maturitě. Kniha je velmi útlá, když s tím vážně spěcháte, můžete ji mít do hodiny přečtenou, já si to ale užívala, a četla ji pár dní.

Jsem ráda, že není přeplěná postavami, nemusela jsem se vracet nazačátek, abych si připomněla, o koho vlastně jde. Příběh váš chytne okamžitě. V divadelních hrách se nehraje na žádné popisy krajin a vykreslování postav, to je občas také příjemná změna. Hra je rozdělena do třech dějství a sama kniha končí nádherným doslovem. Po přečtení díla moc toužím po zhlédnutí divaldeního zpracování.

Je úžasné, jak v pár stránkách můžete pocítit tolik bolesti. Matka během pár okamžiků ztrácí většinu toho, pro co žije. Smysl života. Je to šíleně smutné, nedovedu si představit, jaká to musí být bolest. Čapek vše tak mistrně sepsal. I bez těch všemožných popisů, bez kterých se romány neobejdou, ve vás dokáže vzbudit tolik pocitů!

Zařadit všechny mrtvé do hry, to mě dostalo. Je to originální nápad. Člověk se vždy cítil o něco zoufaleji, když ke skupince přibyl další člen rodiny. Když se v posledním dějství objeví ještě Starý pán, to je třešnička na dortu. Nevím ale, jestli bych to tak chtěla, být na místě Matky. Ta žena ztratila vše. Musí být senzační se se všemi opět setkávat, přece jen jsou ale mrtví, na to se jen tak nezapomene. Zároveň je to tedy velmi srdcervoucí.

Dílo je geniální. :)

Hodnocení: 5/5