Listopad 2015

Petr a Lucie

30. listopadu 2015 v 18:01 | adminka |  Recenze
Autor: Romain Rolland
Překlad: Jaroslav Zaorálek
Nakladatelství: ROH
Rok vydání: 1985
Počet stran: 96


Milostná novela, jemně kreslený příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůzy první světové války. Oba mladí lidé žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny a ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému...

Díla k maturitě nemají konce. Některé knihy jsou bezvadné, ale místo nějakých děl jsem se mohla věnovat knihám, které mě budou bavit a něco mi dají. Je mi jasné, že knihy k maturitě by měly něco dát, ale ne vždy tomu tak prostě je. Tak se stalo u Petra a Lucie.

Miluji romantická díla. Od Jany Eyrové přes Pýchu a předsudek až ke Hvězdám nám nepřály. Petr a Lucie je novela plná krásných, romantických odstavců. Nevím, jak to Rolland zvládl, ale neuchvátil mě. Přisuzuji to stylu psaní. Za celou dobu se nestalo, že bych se do příběhu ponořila. Děj je nádherný, tragický, smutný, optimistický, pesimistický, kouzelný. Ale nevtáhlo mě to. Jen jsem četla a četla, děj ubíhal a já necítila pocity, co obvykle cítím. Žádné vzrušení, adrenalin, stres, lítost. Byla jsem jen divák v povzdálí. Moc mě to mrzí, protože je to opravdu krásný příběh.

Zakončení se ale líbilo moc. Myslím, že jinak kniha ani skončit nemohla. Bylo jisté, že nepřežijí. A způsob, jakým odešli, je dokonalý. V takové situaci, v jaké byli, je to krásný způsob smrti.

Nelituji, že jsem si knihu přečetla, alespoň vím, že jsou i knihy, které se prostě člověka nedotknou, které jen proletí člověku před očima. Příběh mi v paměti zůstane, jen se při vzpomínce na něj nezrodí pocity spojené se čtením knihy. To ale nevadí. I tak jsem za Petra a Lucii ráda.

Hodnocení: 2/5

Spalovač mrtvol

5. listopadu 2015 v 7:02 | adminka |  Recenze
Autor: Ladislav Fuks
Nakladatelství: Academia
Rok vydání: 2007
Počet stran: 154

ddd

Psychologický hororový román o pracovníku krematoria Karlu Kopfrkinglovi, z něhož se částečně vlivem nacistické ideologie, částečně tím, že byl ovlivněn orientální filosofií, stává maniak, vrah celé své rodiny, manželky, syna (dcera mu však uteče), přičemž věří, že je smrt očistí. Jde vidět jak postupem děje se stává z člověka, který nadevše miluje svoji rodinu bezcitný vrah, který propadl určité ideologii.
Kniha byla zfilmována roku 1967 Jurajem Herzem v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským

Další dílo k maturitě. Už mám stažený i film, takže se na něj co nejdřív podívám. Když jsme se o knize bavili, velice mě zaujala, těšila jsem se na ni. Ale zřejmě jsem čekala až moc.

Fuks má osobitý styl psaní. Hraje si se slovy, s větami, s celými odstavci. Karl neustále opakoval úplně ty samá souvětí, v celé knize se na naprosto odlišných místech setkáváme se stále stejnými lidmi. Má to něco do sebe, ale také to může být zachvíli otravné. Kniha vám pak začne připadat trochu absurdní. Nebo alespoň mně.

Když by byla ale řeč o ději, ten mě dostal. Nechápu, jak se může někdo takhle změnit. Karl byl mírumilovný člověk, udělal by všechno pro rodinu, ale potom si přijde nějaký známý, začne mu vnucovat ideu nacismu a hle, máme tu nemilosrdného vraha. Nejhorší je, že to tak skutečně bývá. Kvůli nějaké myšlence, ať je sebevíc úžasná, člověk dokáže dělat otřesné věci. Do poslední chvíle jsem nevěřila, že Lakmé zabije. Ale to jsem byla příliš bláhová.

Fuksovo oslovování bylo senzační. S něčím takovým jako čarokrásná a nadolačná jsem se nikdy nesetkala. Příjemné zpestření. Kniha není zbytečně přeplněná popisy. Jsem zvědavá na filmové zpracování.

Hodnocení: 3/5