Petr a Lucie

30. listopadu 2015 v 18:01 | adminka |  Recenze
Autor: Romain Rolland
Překlad: Jaroslav Zaorálek
Nakladatelství: ROH
Rok vydání: 1985
Počet stran: 96


Milostná novela, jemně kreslený příběh tragické lásky mladých milenců zahalený stínem válečného utrpení a hrůzy první světové války. Oba mladí lidé žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny a ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému...

Díla k maturitě nemají konce. Některé knihy jsou bezvadné, ale místo nějakých děl jsem se mohla věnovat knihám, které mě budou bavit a něco mi dají. Je mi jasné, že knihy k maturitě by měly něco dát, ale ne vždy tomu tak prostě je. Tak se stalo u Petra a Lucie.

Miluji romantická díla. Od Jany Eyrové přes Pýchu a předsudek až ke Hvězdám nám nepřály. Petr a Lucie je novela plná krásných, romantických odstavců. Nevím, jak to Rolland zvládl, ale neuchvátil mě. Přisuzuji to stylu psaní. Za celou dobu se nestalo, že bych se do příběhu ponořila. Děj je nádherný, tragický, smutný, optimistický, pesimistický, kouzelný. Ale nevtáhlo mě to. Jen jsem četla a četla, děj ubíhal a já necítila pocity, co obvykle cítím. Žádné vzrušení, adrenalin, stres, lítost. Byla jsem jen divák v povzdálí. Moc mě to mrzí, protože je to opravdu krásný příběh.

Zakončení se ale líbilo moc. Myslím, že jinak kniha ani skončit nemohla. Bylo jisté, že nepřežijí. A způsob, jakým odešli, je dokonalý. V takové situaci, v jaké byli, je to krásný způsob smrti.

Nelituji, že jsem si knihu přečetla, alespoň vím, že jsou i knihy, které se prostě člověka nedotknou, které jen proletí člověku před očima. Příběh mi v paměti zůstane, jen se při vzpomínce na něj nezrodí pocity spojené se čtením knihy. To ale nevadí. I tak jsem za Petra a Lucii ráda.

Hodnocení: 2/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama