Spalovač mrtvol

5. listopadu 2015 v 7:02 | adminka |  Recenze
Autor: Ladislav Fuks
Nakladatelství: Academia
Rok vydání: 2007
Počet stran: 154

ddd

Psychologický hororový román o pracovníku krematoria Karlu Kopfrkinglovi, z něhož se částečně vlivem nacistické ideologie, částečně tím, že byl ovlivněn orientální filosofií, stává maniak, vrah celé své rodiny, manželky, syna (dcera mu však uteče), přičemž věří, že je smrt očistí. Jde vidět jak postupem děje se stává z člověka, který nadevše miluje svoji rodinu bezcitný vrah, který propadl určité ideologii.
Kniha byla zfilmována roku 1967 Jurajem Herzem v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským

Další dílo k maturitě. Už mám stažený i film, takže se na něj co nejdřív podívám. Když jsme se o knize bavili, velice mě zaujala, těšila jsem se na ni. Ale zřejmě jsem čekala až moc.

Fuks má osobitý styl psaní. Hraje si se slovy, s větami, s celými odstavci. Karl neustále opakoval úplně ty samá souvětí, v celé knize se na naprosto odlišných místech setkáváme se stále stejnými lidmi. Má to něco do sebe, ale také to může být zachvíli otravné. Kniha vám pak začne připadat trochu absurdní. Nebo alespoň mně.

Když by byla ale řeč o ději, ten mě dostal. Nechápu, jak se může někdo takhle změnit. Karl byl mírumilovný člověk, udělal by všechno pro rodinu, ale potom si přijde nějaký známý, začne mu vnucovat ideu nacismu a hle, máme tu nemilosrdného vraha. Nejhorší je, že to tak skutečně bývá. Kvůli nějaké myšlence, ať je sebevíc úžasná, člověk dokáže dělat otřesné věci. Do poslední chvíle jsem nevěřila, že Lakmé zabije. Ale to jsem byla příliš bláhová.

Fuksovo oslovování bylo senzační. S něčím takovým jako čarokrásná a nadolačná jsem se nikdy nesetkala. Příjemné zpestření. Kniha není zbytečně přeplněná popisy. Jsem zvědavá na filmové zpracování.

Hodnocení: 3/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama