Farma zvířat

8. ledna 2016 v 7:08 | adminka |  Recenze
Autor: George Orwell
Překlad: Miloš Holub, Gabriel Gössel
Nakladatelství: Práce
Rok vydání: 1991
Počet stran: 80

dfdf

Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda, nesvoboda a totalitní diktatura.

No teda. Knížka je krásně útlá, dobře se čte. Není plná zbytečností. Jako dílo k maturitě je velmi dobrá. Pokud si ale chcete odpočinout u knihy, tohle do ruky neberte. Naštvala jsem se.

Nejsmutnější na tom je, že tak to skutečně je. Bytosti si namyslí, jak se budou mít skvěle, každý stejně, nikdo si nebude nic závidět, všechno bude nádherně idylické. Ale omyl. Vždycky tady bude touha po moci. Vždycky se najde někdo, kdo se bude cítit větší. Idylické myšlenky jsou to sice pěkné, ale nereálné.

Kniha se mi líbila, i když je ten příběh k vzteku. Skoro každá událost mi hnula žlučí. Jak si prasata postupně přepisují přikázání, jak nechávájí ostatní hladovět a hrabou vše pro sebe, jak překrucují pravdu, jen pro svůj prospěch. Zvířata si slíbila, že si budou rovna, nepřítelem je člověk. To ale dlouho nevydrží. Prasata zjišťují, že spolupráce s člověkem jim přinese užitek. Tak proč ne? Idioti. Je logické, že každý myslí především na sebe, na své blaho. Ale snad jen do jisté míry. To, co se v knize děje je příšerné, stejně tak jako to, co se dělo ve světě s nástupem komunismu. Jsem tak ráda, že jsem ještě nebyla na světě. Stačí mi, když o tom hovoří ostatní, úplně mi to stačí.

Osud Boxera mě zničil. Měl se dočkat zaloužilého odpočinku. Dřel se tisíckrát víc než ostatní, slepě věřil. A ty blbý prasata ho potom pošlou na porážku, aby si mohly koupit bednu whiskey. Hnus. Byl starý, fajn. Ale kdyby se dal dohromady, mohl ještě několik let žít v klidu. A to taky měl!

Kniha stojí za přečtení. Ale znovu ji číst nejspíš nebudu. Jednou se naštvat a dost. :D

Hodnocení: 4/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama