Krysař

10. ledna 2016 v 16:59 | adminka |  Recenze
Autor: Viktor Dyk
Nakladatelství: Maťa
Rok vydání: 2002
Počet stran: 80

dfd

Útlá knížka, jejímž jádrem je staroněmecká pověst, je vrcholem autorova prozaického díla, jakousi rekapitulací jeho myšlenek a postulátů. Věčným tématem je zde svár reality s ideálem, kterého je ale třeba se nikdy nevzdat.

Maturita. Kdy už to skončí? Každopádně Krysař stojí za přečtení.

Je to hodně útlá knížka, když si k ní sednete, za dvě hodiny ji máte přečtenou. Já si to klasicky vychutnávala, takže jsem ji dočetla za tři dny. Příběh se mi líbil. Zamilovaný krysař byl kouzelný. Jeho pocity byly moc hezky popsané. Dyk má vytříbený styl psaní. Je to krátká kniha, ale je tam všechno, co je potřeba. Zvládl nádherně popsat krajinu, pohrát si s postavami, vypíchnul pár zajímavých filozofií a zakončil celý příběh sedmihradkou zemí. A to vše jen v osmdesáti stranách. Klasa.

Doufala jsem, že to tak s Agnes nedopadne. Ale zase, jak už to tak bývá, ten příběh by nebyl tak dobrý, kdyby to skončilo jinak. Dyk hezky naznačil, že krysy nemusí být vždycky jen krysy. Taková jedna krysa může sedět například vedle vás v tramvaji. Krysy jsou všude. Ať je to kdokoliv.

Další z úžasných postav - Sepp Jörgen. Bylo mi ho moc líto. Nezasloužil si ten výsměch. A jako by to Dyk věděl, taková postava do příběhu přesně pasuje. Nemá to jednoduše chybu.

Hodnocení:5/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama