Malý princ

12. ledna 2016 v 8:17 | adminka |  Recenze
Autor: Antione de Saint-Exupéry
Překlad:
Zdeňka Stavinohová
Nakladatelství: Albatros
Rok vydání: 2005
Počet stran: 94

fdfdfd

Není pohádka jako pohádka, není princ jako princ. Tenhle je skutečně jen jeden - Malý princ Antoina de Saint-Exuperyho, jedno z nejslavnějších děl moderní světové literatury.

Malý princ, kouzelná pohádková bytost, přichází na naši Zemi ze vzdálených vesmírných světů, aby se kdesi v Africké poušti setkal s autorem našeho příběhu a zjevil mu tajemství své podivuhodné životní pouti. Ale zjeví mu vlastně daleko víc: tajemství čistého srdce, dobra a krásy. Je to opravdu líbezná knížka, která vám bude jistě právě tak milá a blízká, jako byla všem čtenářským generacím, a k níž se budete i později najednou rádi vracet.

Tak jsem byla okouzlena už i já. Je nádherné tohle číst.

Princ je tak nevinný, tak nedotčený světem, je jediný normální. Exupéryho bych chtěla znát, zajímalo by mě, jestli je opravdu jiný než většina dospělých. Tolik lidí se honí za věcmi, které vlastně ani nejsou důležité, a vůbec si neužívají života. Zestárnou, nedohoní to, o co se snaží, a uvědomí si, že to vlastně nebylo k ničemu dobré, že promarnili spoustu času. Princ byl opravdu okouzlující. Takové věci ho nezajímaly. Peníze, bydlení, auto, práce. Měl obavy o svoji růži. O tu růži, která si ho ochočila. Přemýšlel, jestli mu může beránek spást jeho růži, to pro něj bylo nejdůležitější. A proč? Tu růži měl moc rád a nechtěl ji ztratit. To je totiž to, co nás má zajímat nejvíc. Láska a přátelství. Co je mi po tom, že mi vykradli auto, když moje máma leží v nemocnici? Nejsmutnější je, že jsou i tací, pro které je to auto důležitější. Měli tam přece rádio za tolik a tolik, to okno stojí strašně moc peněz, musím teď jezdit chvíli MHD...

Návštěvy planet byly senzační. Král si myslí, že vládne hvězdám, businessman, že je vlastní. Pijan pije proto, že se stydí, že pije. A tak to je. Když se potom píše o Zemi, a o tom, kolik takových na naší planetě je, to je něco. :D Ta kniha je vážně bezvadná.

Můžete si myslet, že Malý princ zemřel. Ale tak to není! Vrátil se na svoji planetu za růží. Společně s beránkem a novými zážitky. Jeho tělo možná umřelo, ale on ne. Žije dál! :)

Hodnocení:5/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama