Saturnin

26. ledna 2016 v 8:39 | adminka |  Recenze
Autor: Zdeněk Jirotka
Nakladatelství: Šulc
Rok vydání: 2008
Počet stran: 215

dffdff

Slavná humoristická kniha, která pobavila již několik generací čtenářů. Na jejích stránkách se čtenáři dozví, co se stane, když věrný sluha Saturnin přestěhuje svého pána z pohodlného bytu na loď, kde se pak objeví teta Kateřina se synem Miloušem, a co se přihodí při rodinné dovolené u dědečka, jehož dům je díky povodni načas odříznut od civilizace. Všem nepříjemnostem, katastrofám a přetvářce tety Kateřiny naštěstí umí s jiskřivým vtipem čelit Saturnin. Jeho schopnosti jsou téměř geniální, jak o něm píše v jednom dopise dědeček: "V bláznivých nápadech toho chlapíka je kus poezie, jeho humor, fantazie a podivuhodné myšlenkové přemety dovedou udělat detektivku z jízdního řádu."

Tak to je umění. Kdo by to řekl? Už jsem o Saturninovi slyšela. Teta tu knihu miluje. Na její přečtení jsem se těšila, když mi ale přátelé říkali, že je to nebavilo, začala jsem mít trochu obavy. Jsou to ale podlí blázni. Vždyť je to až nepochopitelně vtipná kniha. Na záchvaty smíchu, které mě přemáhaly, budu ráda vzpomínat. A dost možná si je připomenu znovupřečtením.

Hned zpočátku se mi Saturnin velice zalíbil. Co jsem si obzvlášť zamilovala, tak hned první stránky knihy, kde jsou popisovány tři druhy lidí na příkladu s mísou koblih. To je naprosto dokonalé. Už zde mě napadlo, že se mí přátelé museli velmi zmílit. A taky že jo. Když jsem četla dál, bylo to lepší a lepší.

Na každou stránečku jsem se těšila jako malé dítě. Co mě ale roztřískalo úplně, byl Saturnin v hovoru s tetou Kateřinou. Kde na to Jirotka chodí? Dlouho se mi nestalo, že by mě kniha tak dokázala rozesmát. Můj vůbec nejoblíbenější odstavec je tento:

Saturnin si dovolil poznamenat, že to snad není možné. Teta pravila, že je tomu, bohužel, tak. Saturnin mínil, že se jistě všechno vysvětlí. Teta řekla, že měla zlý té noci sen. Saturnin se tázal, zda šla dceruška k vodě ven. Teta se naň nechápavě podívala, a ptala se, jaká dceruška. Místo odpovědi se Saturnin tázal, jestli tedy pana Milouše k jezeru cos nutí, nic doma, nic mu po chuti. Teta chtěla vědět, jestli Milouš něco takového říkal, a kde je to jezero. "

Nemohla jsem se přestat smát. Jsem z té knihy moc nadšená. Určitě si ji přečtěte. Neuvěříte, kolik toho takový sluha může vymyslet.

Hodnocení:5/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama