Velký Gatsby

19. ledna 2016 v 17:18 | adminka |  Recenze
Autor: Francis Scott Fitzgerald
Překlad:
Michal Prokop
Nakladatelství: Československý spisovatel
Rok vydání: 2012
Počet stran: 197

daad

Vypravěčem románu je Nick Carraway, který přijíždí do Spojených států. Zde se chce věnovat obchodu s cennými papíry. Jeho sousedem je bohatý Jay Gatsby, který Nicka požádá, aby mu zprostředkoval setkání s jeho sestřenicí Daisy. Gatsby Daisy miluje, ale ona je vdaná za Toma Buchanana. Manželství není šťastné. Buchanan má milenku Myrtle, která tragickou náhodou skončí pod koly Gatsbyho auta, které řídila Daisy. Myrtin manžel Wilson pokládá za viníka Gatsbyho...

Takové štěstí, že se mi vyhnul film. Tu knihu bych si tolik neužila, kdybych to zpracování viděla. Takže super! :D

Příběh se mi moc líbil. Nicka jsem si oblíbila okamžitě, hádám, že autor to tak zamýšlel. Nick je především pozorovatel. Většinou neříká, co si myslí, jen sedí a poslouchá vás. Může mít na vás názorů, kolik chce, ale zůstává v koutě. Někdy to pro něj může být dost frustrující, ale něco na tom je. Hlavně v době, ve které se děj odehrává. Lidé byli po první světové válce jako v extázi. Slavili, užívali si, pili, drogovali, podváděli se,... Jako by na ničem nezáleželo. Bylo na Nickovi, aby to vše viděl.

Už po příjezdu na Západní Vejce mu Tom ukáže svůj druhý život s Myrtle. Přihlíží lásce Gatsbyho a Daisy. Dívá se na utrpení Wilsona. Na Gatsbyho, který tak naivně věří ve své sny, jež jsou už neuskutečnitelné. Na Toma, který v okamžiku ztrácí obě své ženy. Na rozmazlenou Daisy, co má hlavu v oblacích. Snáší toho hodně ten náš Nick. A přitom se o něj nikdo ani trochu nezajímá.

Po přečtení knihy jsem si pustila film a nejsem vůbec zklamaná. Skoro všechno je tak, jak má být, za což jsem vděčná. Když se filmy příliš změní, jsem z toho jen potom zklamaná. Takže doporučuji jak knihu tak film. :)

Hodnocení:5/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama