Lakomec

2. února 2016 v 8:06 | adminka |  Recenze
Autor: Jean-Baptiste Poquelin
Překlad:
Vladimír Mikeš
Nakladatelství: Artur
Rok vydání: 2008
Počet stran:
84


hhhhh

Lakomec je asi nejznámější Moliérovou komedií. Hlavní postavou je lichvář a necitelný lakomec Harpagon, který je pro peníze schopen obětovat vše, i rodinu a děti. Ztráta jeho bohatství pro něj představuje ztrátu smyslu bytí a ztrátu zdravého rozumu. Jeho postava je tragikomická a představuje Moliérův důkaz o tom, že peníze přirozeně deformují charakter a mezilidské vztahy.

Už dočítám poslední díla k maturitě. Pak budu volná. Mám z toho ale smíšené pocity. I když chci číst knížky, které jsem si koupila nebo si je prostě chci přečíst už nějakou dobu, tak to čtení k maturitě má něco do sebe. Ty díla v seznamu nejsou jen tak pro nic za nic. Něčím jsou originální a jedinečná, jinak by tam nebyla. Myslím, že mi to bude scházet.

Co se týče Lakomce, tak ten mě tak nenadchl. Hra je to dobrá, občas i vtipná, ale ten námět mě nějak neoslovil. Harpagon je slepě zamilovaný do svých peněz, všichni ostatní jsou zamilovaní do sebe, celá rodina měla umřít na moři, ale všichni zázračně přežili, nakonec se i šťastně shledali. Nevím. Čekala jsem něco jiného.

Samozřejmě tady můžeme diskutovat o tom, jak jsou v téhle době lidi zatížení na peníze a majetek. Stejně tak Harpagon. Zabil by své dítě kvůli bohatství. Tímhle je dílo stále aktuální, přesto se mi ale do příběhu nechodí ta zápletka se znovunalezenou rodinou. Už je to takové přeplácané.

Stále jsem ale toho názoru, že by si to měl každý přečíst. Můžete aspoň vidět, co s lidmi dělají peníze. Mezi mé oblíbené se ale drama nezařadilo.

Hodnocení: 3/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ZdenekO | E-mail | 17. ledna 2017 v 15:54 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na idobelieveinfairies.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama