Smrt krásných srnců

3. února 2016 v 6:32 | adminka |  Recenze
Autor: Ota Pavel
Nakladatelství: Academia
Rok vydání: 2008
Počet stran: 113

sdfsdfd

Soubor sedmi povídek, které jsou soustředěny především okolo postavy Pavlova tatínka. Pavel je mistrný lidový vypravěč. Jeho povídky mají jednoduchou dějovou osnovu, ale díky jadrnému podání a původu ve skutečnosti jsou velice oblíbené. Dominantní úlohu ve všech povídkách sehrává řeka Berounka, její okolí a Křivoklátsko, tamní příroda, kterou ostatně celá Pavlova rodina tolik milovala.
Úvodní povídky knihy se jmenuje Nejdražší ve střední Evropě. Tatínkova láska k přírodě a to hlavně k rybářství vyvrcholí tím, že se rozhodne koupit rybník údajně plný kaprů. Netrvalo mu to dlouho, než se mu podařilo najít rybník, který by k prodeji byl, a to za deset tisíc korun. Prodal mu jej jakýsi doktor Václavík, který působil velmi seriózním dojmem. Tatínek chvíli ještě s nákupem otálel, neboť tenkrát deset tisíc bylo docela hodně. Doktor, aby ho přesvědčil, jak výhodná je to koupě, hodil do vody kus housky. Z hloubky se najednou vynořila velká kapří tlama a houska nenávratně zmizela kdesi v rybníce. Tatínek byl šťastný, jak výhodná je to koupě. Veden láskou k rybám si nedovedl představit, že by se mohlo jednat o podvod. Blížila se doba výlovu a šťastný tatínek pozval všechny známé, zkrátka se slavilo a všichni se těšili na bohatý výlov. Rybáři zahájili výlov, jehož výsledkem však byl jediný kapr. Tatínek samozřejmě poznal rybu, byla to ta, která s vervou zhltla onu housku. Všichni se smáli, jen Pavlovi rodiče z toho byli nešťastní.
Uplynula řada let. Pavlův tatínek se živil prodejem ledniček a vysavačů. Jednoho dne za ním přišel i pan Václavík, který sháněl ledničku. Tatínek pookřál a okamžitě myslel na odplatu. Samozřejmě však nedal na sobě nic znát a tvářil se tak, jako by na vše už dávno zapomněl. Sehnal panu doktorovi přenádhernou ledničku, s mramorovou deskou navrch. Byla velmi drahá, stála deset tisíc tři sta, ale tatínkovi se podařilo přesvědčit Václavíka, že člověk na jeho úrovni by měl mít jen to nejkvalitnější. Tatínkova odplata však byla sladká. Lednička navenek působila opravdu dokonale, ale chyběl jí chladící mechanismus. A tak stejně, jako kdysi tatínek koupil rybník bez ryb, koupit nyní pan doktor vlastně jen hezčí bednu.
Ve stejnojmenné povídce Smrt krásných srnců se tatínek vypraví za protektorátu do svého milovaného lesa, aby sehnal nějaké vydatné jídlo pro své syny, kteří odcházejí do koncentračních táborů. Vůbec ho však nenapadne, že vlastně riskuje svůj vlastní život. Zpočátku mu ale štěstí nepřeje a na jeho háček se ne a ne nějaká ta ryby chytit. Rozhodne se tedy, že si půjčí od strýčka Proška psa a uloví srnce. Přes různé útrapy se mu to podaří a dopraví srnce domů. Právě toto poslední vydatné jídlo před nuceným odchodem do koncentračních táborů pravděpodobně zachránilo jeho kamarádům život, který za války byl plný utrpení a skomírání. Další povídky jsou Ve službách Švédska, Kapři pro wehrmacht, Otázka hmyzu vyřešena, Králící s moudrýma očima.
Ota Pavel dokázal v jedné jediné knížce zachytit komické příběhy a zároveň strastiplné a bolestné. Je jedním z mála autorů, který se dokázal věnovat jak útrapám války, tak i době veselí a štěstí. To jen svědčí o jeho uměleckých kvalitách.

Pokračujeme s díly k maturitě. Tuhle knihu jsem v seznamu neměla, ale nakonec jsem ji vyměnila za Mistra a Markétku, to vše jen kvůli obsáhlosti. Výměny ale nelituji, tahle kniha se skvěle čte. Je vtipná, krásná, smutná, zoufalá a nešťastná zároveň.

Osudy Pavlova tatínka jsou velice rozverné. Člověk si říká, že tolik neúspěchů přece člověk nemůže zažít. Ale ono to tak bude. Pokud člověk žije poměrně dlouho, je dost pravděpodobné, že ho tolik neúspěchů potká. Zároveň toho ale Pavlův otec mnoho zažil. Má nespočet vzpomínek, ať už jsou veselé nebo ne. Vychoval dobře své syny, staral se o ně a o manželku, jak nejlépe dovedl. Ten pán měl úžasný život.

Nebylo povídky, která by se mi nelíbila. Všechny mají své kouzlo. Která mi ale utkvěla v hlavě jako nejvíce zdrcující - Králíci s moudrýma očima. Člověk si říká, že už rodina všechno těžké zvládla. Pavlovi rodiče se měli jakž takž dobře, pracovali, ale měli svůj klid. Objeví se šance, jak si naposledy zkusit vydělat velké peníze. Tak jede Pavlův otec na soutěž s králíky. Já tušila, že se to nevyvede, ale strašně moc jsem mu přála, aby se to povedlo. Byla jsem z toho smutná. Představa, jak se trmácí jako troska pěšky domů podél řeky, je naprosto strašná. Hnal se za penězi, aby se rodina měla dobře, až ho to nakonec položilo.

Kniha je útlá a příjemná. Čte se nádherně a všem ji doporučuji.

Hodnocení:5/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 BenyZ | E-mail | 16. ledna 2017 v 17:13 | Reagovat

I found this page on 19th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

2 FelixM | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 9:54 | Reagovat

Přidal jsem svůj blog do oblíbených

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama