Alchymista

27. srpna 2016 v 12:54 | adminka |  Recenze
Autor: Paulo Coelho
Překlad:
Pavla Lidmilová
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2005
Počet stran:
162

a

Vyprávění o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem, vycházející z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc, je zároveň výzvou k naplnění vlastního osudu i poznáním posvátnosti světa, v němž žijeme. Na cestě za oním dvojím pokladem, plné zkoušek a důležitých setkání, je třeba dbát všech znamení a s neustálou trpělivostí a odvahou (jako alchymista sledující proměnu obyčejného kovu ve zlato) přetvořit samu svou osobnost.

O téhle knize jsem hodně slyšela. A taky nestalo se nic jiného, než že jsem ji zařadila do svého dlouhého seznamu. Na databaziknih.cz je na rok 2016 Čtenářská výzva, která mě velmi zaujala. Najdete tam kolem 20 úkolů. Musíte přečíst knihu, kterou napsal někdo mladší 30 let, nebo musíte přečíst oblíbenou knihu z dětství. Na mě čekala kniha, která začíná stejným písmenem jako mé jméno. Měla jsem docela dilema, jestli si mám přečíst Americké bohy nebo Alchymistu. Nějak jsem ale měla náladu na něco filozofického. A tak se stalo, že jsem začala číst nejbožejší filozofickou knihu, co jsem kdy dostala do ruky.

Ten příběh je úžasný, perfektní, skvělý. Ani jsem nečekala, že mě tolik chytne a nepustí. Je to přesně o tom, co mi vrtá neustále hlavou. O osudu, náhodě, životě, poslání, budoucnosti. Santiago byl se svým životem spokojený. Staral se o své ovce, nic ho netrápilo, cestoval. Měl vše, o co stojí každý z nás. Měl rád svůj život. Přesto to nebyl život, který pro něj byl předurčen. To máte tak, jednou potkáte nějakého krále, ten vám řekne, že se máte vydat k pyramidám, čeká tam na vás poklad a takhle to prostě je. Zahoď všechno, co máš a jdi. Volba. Santiago byl přece spokojený, pak ale někdo přijde a poví vám, že takhle to být nemá. Docela šok. Santiago tomu ale věřil a poslechl. Na jeho cestě se mu přihodilo tolik špatných věcí, mockrát se přemlouval, aby pokračoval, chtěl se vrátit zpět, koupit ovce a žít jako předtím. Ale neudělal to. To kvůli znamením, o kterých mu pověděl král. Každého z nás totiž doprovází taková znamení celý život. Vedou nás směrem, kterým bychom měli jít. Často se ale stává, že je nevidíme. Jsme zaslepení dobou. Víme, jak bychom žít měli, ale už nevíme, co bychom opravdu chtěli. Jak žít tak, abychom se mohli na smrtelné posteli usmát a pomyslet si, že lepší to být nemohlo, že jsme opravdu prožili život a můžeme odejít.

Tím se dostáváme k tématu, které mě trápí už docela dlouho. Lidé dělají práci, která je nebaví, naopak je ničí, unavuje. Je mi jasné, že to vždy nejde, aby člověk dělal, co by ho bavilo, ale aspoň se pokusit. Nemusíme být kosmonauti, zpěvačky a kovbojové, ale sakra v práci trávíme šílené množství času. Měli bychom se snažit najít takovou, která nás bude bavit nebo nám aspoň bude něco dávat na oplátku, nějak nás naplňovat. Ta představa, že za pět let začnu chodit do práce a budu každý den už jen otrávená, mě neskutečně děsí. Tohle není pro mě. To nechci. Chci se radovat ze života. Když už nepůjdu směrem, kterým se mám pustit, aspoň chci být spokojená jako Santiago před setkáním s králem.

No a přesně o tom to je. Znamení. Santiago za nimi šel a objevil svět. Naučil se množství věcí, zamiloval se, stal se alchymistou, porozuměl poušti a hlavně se našel. Byl to obrovský risk. Sama nevím, jestli bych na to měla. Někdo vám něco řekne a vy se zvednete a jdete tam, kde jste nikdy nebyli, jste tam sami a objevujete. Zní to šíleně, ale nestojí to za to? To je život.

Tenhle příběh mi leží na srdci a taky tam zůstane. Je to taková překrásná pohádka. Můžu o tomhle snít celé dny, už si ale nejsem tak jistá, jestli to tam s mým životem dopadne. Skončím časem jako ostatní, budu pracovat od rána do noci a nic z toho nebudu mít? Nebo se odhodlám postavit se tomu, zvládnu i těžší časy a nakonec budu šťastná a spokojená se svým životem? Jsem docela zvědavá dámy a pánové.

Hodnocení: 100 :D /5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama